Question: A ship sails 15 km in a direction 66 degrees North of East. Represent this motion with the vector A Then it sails 11 km

 A ship sails 15 km in a direction 66 degrees North

A ship sails 15 km in a direction 66 degrees North of East. Represent this motion with the vector A Then it sails 11 km in a direction 38 degrees South of East. Represent this motion with the vector B. Consider the motion on an x-y plane with East along the x-axis. (a) Determine the x and y components of the vectors A and B. AX = 6.10 km, Ay = 13.70 km BX = 8.67 km By = -6.78 km (b) Let the vector C be the sum of A and B. Calculate the x and y components of C. Cx = 14.77 km, Cy = 6.93 km (c) How far is the ship from its starting point? 16.31 km (d) In which direction is the ship, relative to the x-axis? degrees

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!