Question: A Si MOSFET has the following parameters: n + poly gate, oxide thickness d = 8 0 , Nd = 1 0 1 7 cm

A Si MOSFET has the following parameters: n+ poly gate, oxide thickness d=80, Nd=1017 cm-3, and Qi=5x1010 cm-2.(a) What is the threshold voltage (VT) of this MOSFET? Is this enhancement or depletion mode device? (b) What type of implant and dose are required to achieve VT=0?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!