Question: A simple random sample of size n =24 is drawn from a population that is normally distributed. The sample mean is found to be x=51
A simple random sample of size n =24 is drawn from a population that is normally distributed. The sample mean is found to be x=51 and the sample standard deviation is found to be s=10 construct a 95% confidence interval about the population mean what is the lower and upper bound

A simple random sample of size n= 24 is drawn from a population that is normally distributed, The sample mean is found to be x =51 and the sample standard deviation is found to be s = 10 Construct a 95% confidence interval about the population mean. The lower bound is The upper bound is (Round to two decimal places as needed )
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
