Question: A simple random sample of size n=40 is drawn from a population. The sample mean is found tk be x =120.9 and the samlle standard

A simple random sample of size n=40 is drawn from a population. The sample mean is found tk be x =120.9 and the samlle standard deviation is found to be s=12.4. Construct a 99% confidence interval for the population mean

The lower bound is

The upper bound is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!