Question: A simple random sample of size n=40 is drawn from a population. The sample mean is found to be x line above=120.8 and the sample
A simple random sample of size n=40 is drawn from a population. The sample mean is found to be x line above=120.8 and the sample standard deviation is found to be s=12.1. Construct a 99% confidence interval for the population mean.
The lower bound is _
The upper bound is _
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
