Question: A smooth steel ( SG = 7 . 8 6 ) sphere is dropped in gasoline at 2 0 deg C . Ignoring its

A smooth steel (SG=7.86) sphere is dropped in gasoline at 20\deg C. Ignoring its acceleration phase, what will be its terminal (constant)
fall velocity? Take D=1cm. For gasoline at 20\deg C, take \rho ~~680k(g)/(m^(3)) and \mu ~~2.92E-4k(g)/(m)*s. For steel, take \rho ~~7800k(g)/(m^(3)). Take
\pi =(22)/(7). Take C_(D)~~0.4.
The terminal fall velocity is (m)/(s).
A smooth steel ( SG = 7 . 8 6 ) sphere is dropped

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!