Question: A soil contaiminated with gasoline (G_(5) ) = ( 0.9) with the following characteristics: ho _(3)=2.65 M(g)/(m^(3)),omega =25% . Volume of the gasoline is
A soil contaiminated with gasoline
(G_(5))
=(
0.9)with the following characteristics:
\\\ ho _(3)=2.65
M(g)/(m^(3)),\\\\omega =25%. Volume of the gasoline is
20%of the volume of the water, and
85%of the void space is filled with gasoline and water.\ a. Complete the phase diagram (
2pts).\ b. Find the void ration and porosity of the specimen (1 pts)\ c. Find the total and dry density of the specimen (1 pts)

Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
