Question: A solenoid with length l = 2 5 . 0 c m , radius a = 2 . 5 0 c m and 4 2

A solenoid with length l=25.0cm, radius a=2.50cm and 42 turns of wire carries a current that varies with time, i(t)=(1000As2)t2. Concentric with the solenoid is a single loop of wire with resistance R=300 and radius b=5.00cm. You can assume the magnetic field inside the solenoid is uniform and the magnetic field outside is negligibly small.
a. Find the magnetic field inside the solenoid B(t).
b. Find the induced current in the loop as a function of time describing its direction. Calculate the value of the induced current at t=3.00s and r>a. Sketch a plot ofEvsr..
c. Find the induced electric field due to the solenoid fo r and r>a. Sketch a plot of E vs r.
A solenoid with length l = 2 5 . 0 c m , radius a

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!