Question: A solid sphere of mass M = 2 kg and radius R = 0 . 1 m is initially at rest at the top of

A solid sphere of mass M=2kg and radius R=0.1m is initially at rest at the top of a ramp of height =H=1.1m and angle =30. The sphere released and rolls without slipping to the bottom of the ramp. It takes t=1.12s for the sphere to roll to the bottom of the ramp. What is the net torque acting on the sphere as it rolls down the ramp? Define clockwise as positive.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!