Question: A solid steel cube with sides of a = 5 8 m m is placed inside a hollow glass sphere that has an outside diameter

A solid steel cube with sides of a=58mm is placed inside a hollow glass sphere that has an outside diameter of d=200mm. The glass sphere weighs Ws=1.5N and the steel has a specific weight of sW=65.4kNm3. Will the sphere containing the steel sink or float in a liquid with a specific gravity of sg=0.8?
w=9.81kNm3
total buoyancy force =
total weight =,kN
A steel cube and a glass sphere will
A solid steel cube with sides of a = 5 8 m m is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!