Question: A spacecraft, S , releases a projectile, B , at an altitude of 6 3 0 km , with a speed of 7 , 1

A spacecraft, S, releases a projectile, B, at an altitude of 630 km , with a speed of 7,100ms in a tangential direction to the horizontal plane of the earth. The moving object B follows an elliptical orbit as shown below.
Find (1) the angle of impact and (2) the impact velocity.
Radius of Earth =6,370km, Gravitational constant G=6.6743010-11m3kg-1s-2, Mass of Earth 5.9721024kg, and the standard gravitational parameter, GM) is 3.9861014m3s2
The Ans: theta =76.4 and v =7.9km/s
A spacecraft, S , releases a projectile, B , at

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!