Question: A specification for a spacer plate used in a machine tool has specifications LSL = 0.05 and USL = 0.10 cm in thickness. A sample
A specification for a spacer plate used in a machine tool has specifications LSL = 0.05 and USL = 0.10 cm in thickness. A sample of 100 parts found the mean = 0.067 and the standard deviation = 0.021. Compute and interpret the process capability indexes:
a) Cp,
b) Cpl,
c) Cpu,
d) Cpk.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
