Question: A spherical conductor has a radius R=10cm and a total net charge Q=20C. The electric field at r=20cm from the center of the sphere is

A spherical conductor has a radius R=10cm and a total net charge Q=20C. The electric field at r=20cm from the center of the sphere is a) 9.0108N/C b) 4.5106N/C c) Zero d) 22.5105N/C
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
