Question: A stack emitting 6 4 x 1 0 6 g of SO 2 per second has an effective stack height of 1 5 0 m

A stack emitting 64 x 106g of SO2 per second has an effective stack height of 150 m. The windspeed is 2.5 m/s at 10 m, and. The wind speed exponent p is 0.15 Estimate the ground-level SO2 concentration for the following: a) Directly downwind at a distance of 1.5 km (oy =224 m oz =171 m). b) At a point located 1.5 km downwind and 200 m off the downwind axis (Gy=224 m oz =171 m)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!