Question: A steel column (E = 200 GPa, S, = 300 MPa) is subjected to a compressive load. Consider two possible boundary conditions: fixed-pinned and

A steel column (E = 200 GPa, S, = 300 MPa) is 

A steel column (E = 200 GPa, S, = 300 MPa) is subjected to a compressive load. Consider two possible boundary conditions: fixed-pinned and fixed-free shown in Figure 3(a) and 3(b) below. a. The column has a solid b x h rectangular cross section, where b = 16mm and h = 8mm. Plot the critical buckling stress Ser in MPa for each type of boundary condition as a function of column length for column lengths ranging from 10mm to 500mm. (25 pts) b. Keeping the same ratio of h to b (i.e.b 2h), determine the minimum value of h for a 200mm length free-fixed column that will support a compressive force P 10,000 N with a buckling safety factor of 2.0. (15 pts) Le Le 2 Figure 3a Fixed-pinned Figure 3b Fixed-Free

Step by Step Solution

3.39 Rating (149 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

I plotted the graph ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!