Question: A student standing on a cliff throws a stone from a vertical height of d=8.0m=8.0m above the level ground with velocity v0=17m/s0=17m/s at an angle

A student standing on a cliff throws a stone from a vertical height of d=8.0m=8.0m above the level ground with velocity v0=17m/s0=17m/s at an angle =21=21 below the horizontal, as shown. It moves without air resistance. Use a Cartesian coordinate system with the origin at the initial position of the stone. With what speed, in meters per second, does the stone strike the ground? If the stone had been thrown from the clifftop with the same initial speed and the same angle, but above the horizontal, would its impact velocity be different?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!