Question: A supply chain manager is trying to reduce her inventory costs by coming up with better ordering policies. The retail shop sells gaming consoles. One

A supply chain manager is trying to reduce her inventory costs by coming up with better ordering policies. The retail shop sells gaming consoles. One of the consoles has a steady demand and it is fairly steady.Assume that the retail shop has two types of consoles.

The first type has

Demand = 1400 per year; Cost per unit = $400; holding cost = 10% of the unit cost/per year; Ordering cost = $600 per order

The second type has

Demand = 1000 per year; Cost per unit = $500; holding cost = 10% of the unit cost/per year; Ordering cost = $600 per order

The manager wants to aggregate the two products for joint shipping. The combined ordering cost = $800 per order.

  1. Estimate the optimal number of joint orders per year.
  2. Find the order quantities for both the products.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!