Question: A test of H0: p = 0.6 versus Ha: p > 0.6 has the test statistic z = 2.27. Part A: What conclusion can you
A test of H0: p = 0.6 versus Ha: p > 0.6 has the test statistic z = 2.27.
Part A:What conclusion can you draw at the 5% significance level? At the 1% significance level? (6 points)
Part B:If the alternative hypothesis is Ha: p 0.6, what conclusion can you draw at the 5% significance level? At the 1% significance level? (4 points)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
