Question: A theater is hosting a show with a fixed capacity of 1600 seats. The goal of the theater is to maximizing occupancy. It is predicted

A theater is hosting a show with a fixed capacity of 1600 seats. The goal of the theater is to maximizing occupancy. It is predicted that at the low price of $20 per seat, every seat will be sold. The theater is considering offering one of three high prices for the same seats. $p2 = $40 per seat $p2 = $60 per seat $p2 = $80 per seat Demand at each of these prices is normally distributed. At $p2 = $40, mean=900, standard deviation=250 At $p2 = $60, mean=800, standard deviation = 250 At $p2 = $80, mean=700, standard deviation = 250 At each high price point, determine the: 1.) Protection level of seats 2.) Booking limit of seats 3.) Demand lost of seats 4.) Expected sales at the high-rate (in seats) 5.) Capacity utilization (%) 6.) Expected Total Profit ($)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!