Question: A traffic light is hanging from two wires set at known angles. What is the magnitude of the tension in each wire? Measured quantities: Coke

A traffic light is hanging from two wires set at known angles. What is the magnitude of the tension in each wire? Measured quantities: Coke Can= 394g 9 = 32 degrees 92 = 48 degrees Calculations: w= "\"9 =0.394kg x 10 "1/52 =3.94N 2F :T1C0532+T2cos 4820 X _ C0548 1 2c0532 ZFszlsin32+Tzsin 483.94N:O cos 48 cos 32 2, T sin 32+ T2 sin 48:3.94N 2 T2 cos 48tan32+T2 sin 48 = 3.94 N T2 (cos 48tan 32+ sin 48] = 3.94 N T 2&24 42N 2 ne ARtnn TIM-cinAR
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
