Question: A triangular concrete dam shown having a face height of 2 0 m and a base of B = 1 6 m . The depth

A triangular concrete dam shown having a face height of 20m and a base of B=16m. The depth of water on one side of the dam is 20m. The coefficient of friction between the dam and the foundation is 0.70. Assume impervious foundation (no seepage in the base foundation). The density of concrete is 2400kgm3.
(a) Consider one-meter strip of dam, compute for the total hydrostatic pressure acting on the wall of the dam.
(b) Compute for the factor of safety against sliding.
(c) Compute for the factor of safety against overturning.
Ans.
(a)F=1962kN
(b)FSS=1.344
(c)FSo=3.072
A triangular concrete dam shown having a face

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!