Question: A uniform beam (mass = 19 kg) has a length of 1.2 m. Find a) the tension in the rope. b) the reaction force


A uniform beam (mass = 19 kg) has a length of 1.2 

A uniform beam (mass = 19 kg) has a length of 1.2 m. Find a) the tension in the rope. b) the reaction force at the hinge. 52 0.87 m 35 kg

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Given Mass of the beam m 19 kg Length of the beam L 12 m Angle of inclination of the rope theta 53 Angle of inclination of the beam phi 37 To Find a The tension in the rope T b The reaction force at t... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!