Question: A vacuum cleaner generates a magnetic field B with a flux density of 10 ut at a distance of 5 cm from its surface. Considering


A vacuum cleaner generates a magnetic field B with a flux density of 10 ut at a distance of 5 cm from its surface. Considering the vacuum cleaner as an isotropic radiation source and far field radiation conditions, what is the specific adsorption rate (SAR) of the person at a distance of 1 m away? is this dose safe? The conversion between flux density B and field strength H is given by: B HoH Parameters Magnetic flux density Distance (radius) Conductivity (tissue) Density (tissue) Spesific heat capacity (tissue) Magnetic constant of vacuum 1x10-5 T 5x10-2 m G= 0.33 S/m p = 1000 kg/m3 3470 J/kg-K Ho = 47 X107 H/m
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
