Question: A vertical plate 0 . 5 m high and 1 m wide is maintained at uniform temperature of 1 2 4 deg C .

A vertical plate 0.5 m high and 1 m wide is maintained at uniform temperature of 124\deg C. It is exposed to ambient air at 30\deg C. Calculate the heat transfer rate from
the plate Take properties of ain v=2.076\times10^{16}m^{2}/s Pr=0.697 k_{avr}=0.03~W/mK

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!