Question: A viscous fluid flows over an external flat surface of length 2 . 5 m at a velocity q , as follows: T = 2

A viscous fluid flows over an external flat surface of length 2.5 m at a velocity q, as follows:
T=250C:=1050kgm3,=98510-6N.sm2
The experimental measurements and related calculations det ,T=400C:,=974kgm3,=47010-6N.sm2
At 250C:havg=2000Wm2.K and at 400C,havg=4200Wm2.K mined the average heat transfer coefficients over the entire flat surface as follows:
(a) Determine the critical distance from the leading age where the flow is expected to transition from laminar to turbulent flow for the two conditions, i.e., at 250C and 400C.
(b) What are the reasons the transition from laminar to turbulent flow occurs at different critical distances from the leading edge
(c) What are the reasons for the average heat transfer coefficient is significantly higher for the higher temperature.
A viscous fluid flows over an external flat

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!