Question: A viscous solution containing particles with a density of particle, 1 4 6 1 k g m 3 is to be clarified by centrifugation. The

A viscous solution containing particles with a density of particle, 1461kgm3 is to be clarified by centrifugation. The solution density is 801kgm3 and its viscosity is 100 centipoise. The tubular bowl centrifuge has a bowl with r2=0.02225m,r1=0.00716m, and height b=0.1970m. Calculate the critical particle diameter, Dpc, of the largest particles in the exit stream if rotational speed, N=23000RPM and flow rate q=0.002832m3h.
6 Marks
 A viscous solution containing particles with a density of particle, 1461kgm3

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!