Question: A W 1 0 x 4 5 type element works in tension without holes with Fy = 5 0 ksi ( Fu = 6 5

A W10x45 type element works in tension without holes with Fy =50 ksi (Fu =65 ksi) with loads of PD =60 k and PL =40 k and the resulting moment is MDy =15 ft-k and MLy =10 ft-k. Will it be a satisfactory element if Lb 10.5 ft if Cb =1?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!