Question: A water wheel with radius Rw = 1 . 1 m and mass Mw = 1 . 2 5 x 1 0 3 kg is

A water wheel with radius Rw =1.1 m and mass Mw =1.25 x 103 kg is used to power a grain mill next to a river. Treat the water wheel as a hollow cylinder. The rushing water of the river rotates the wheel with a constant frequency fr =2.2 Hz.
Part (a)
Calculate the angular velocity \omega w of the water wheel in radian(s)/(sec.)
Part (b)
Calculate the kinetic energy Kw, in J, of the water wheel as it rotates.
Part (c)
Assume that every second, 20% of the kinetic energy of the water wheel is transmitted to the grain mill. Calculate the power Pw in W of the grain mill based on the energy it receives from the water wheel.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!