Question: A watershed has a length Lw = 8 0 0 0 ft , slope Sw = 0 . 1 0 , curve number CII =

A watershed has a length Lw =8000 ft, slope Sw =0.10, curve number CII =78, and runoff curve number of 0.20. The Kirpich factor for the watershed is 2.0, and the Kerby factor is 0.60. Find the time of concentration using the
a. SCS lag formula,
b. Kirpich formula,
c. FAA formula, and the
d. Kerby formula.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!