Question: A wave is described by the equation y = 8 sin [ 2 ( x 2 0 + t 2 ] y = 8 sin

A wave is described by the equationy=8sin[2(x20+t2]y=8sin[2(x20+t2] where all distances are measured in centimeters and the time is measured in seconds. Which of the following is correct?
Select one:
a.
The amplitude is 4 cm.
b.
The wavelength is(10/)(10/) cm.
c.
The velocity(v)(v) is 10 cm/s.
d.
The frequency is 2 Hz.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!