Question: A wind tunnel in the laboratory has a cross section width W and height H 305 mm each. The main flow at point 1 has
A wind tunnel in the laboratory has a cross section width W and height H 305 mm each. The main flow at point 1 has a velocity U1 = 24.4 m/s. Measurements show that the boundary-layer thickness at point 1 1 = 10 mm and the velocity profile follows the formula u/U = (y/)1/7. The pressure gradient at this point is dp/dx = -0.035 mm H2O/mm. Cf boundary layer = 0.0583/Rex0.2
a. Calculate the reduction in effective flow area caused by the boundary layers on the top, bottom and tunnel walls at point 1.
b. Calculate the rate of change of the thickness of the momentum, d/dx, at point 1
c. Estimated momentum thickness at the rear end of the tunnel which is L = 2540 mm from the front end of the tunnel.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
