Question: A zero - coupon German bond promises to pay 7 , 9 1 3 , 0 0 0 in four years. The current exchange rate

A zero-coupon German bond promises to pay 7,913,000 in four years. The current exchange rate is $1.00=.8675 and inflation is forecast at 4.25 percent in the U.S. and 3.13 percent in Germany per year for the next four years. The appropriate discount rate for a bond of this risk would be 12.37 percent if it paid in dollars. What is the appropriate price of the bond?
Explanation:(1.12371.0313)/1.0425=1.111628
PV =7,913,000/(1.111628)4=5,182,070
PV =5,172,070/.8675= $5,966,736

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!