Question: A.8 Suppose that we wish to estimate a population proportion p in such a way that the resulting 95% confidence interval has width of at
A.8 Suppose that we wish to estimate a population proportion p in such a way that the resulting 95% confidence interval has width of at most 0.04 no matter what the value of p or its estimate p. Then the minimum sample size required is
A: n = 1068
B: n = 2401
C: n = 9604
D: n = 1225 E: n
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
