Question: a=9.600, b=0.039, s=0.014, k=0.18. Can you please solve the question below with this values? 1. The specification limits for a product is stated as [ab]mm
a=9.600, b=0.039, s=0.014, k=0.18. Can you please solve the question below with this values?

1. The specification limits for a product is stated as [ab]mm by the customer. The process which is used to manufacture the part has a standard deviation of smm. a) Calculate the process capability ratio Cp. b) If there occurs a shift of kmm from the target in the process, calculate the process capability ratios Cp,Cpl,Cpu and Cpk. c) Are the capability ratios Cp and Cpk.calculated in b satisfactory? Why? The values specific to your student number for a,b,s and k are given in the additional tables
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
