Question: Alex is considering a job, which is based on commission and pays $300 with 50% probability and $900 with 50% probability. Given that Alex's utility
- Alex is considering a job, which is based on commission and pays $300 with 50% probability and $900 with 50% probability. Given that Alex's utility function is; Ux = U(X2), calculate the:
- Expected utility
- Utility of expected value
- Risk Premium
- Graphically show whether Alex is risk neutral, risk averse, or risk loving
- The cost and revue structure of a manufacturing company are as follows:
TC = 200 + 10Q + 2Q2
TR = 90Q - 2Q2
- Determine the profit function of the company
- Calculate the profit maximizing level of output
- Calculate the profit/losses of the company
- Given the following demand and supply functions:
Qd = 100 - 6P Qs = 28 + 3P
- Determine the equilibrium price and quantity demanded and supplied
- If the government imposed maximum price at N5, what will be the effect on quantity demand and supply?
- If the government imposed minimum price at N10, what will be the effect on quantity demand and supply?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
