Question: Ammonia gas (MW =17 kg/kgmole) is diffusing through N2 (MW =14 kg/kgmole) under steady state conditions with N2. The total pressure is 101.3kPa and 25C.

Ammonia gas (MW =17 kg/kgmole) is diffusing through N2 (MW =14 kg/kgmole) under steady state conditions with N2. The total pressure is 101.3kPa and 25C. The partial pressure of NH3 at one end is 13.33 k Pa and the other point is 20 mm away it is 6.666 kPa. The DAB for the mixture at 101.3kPa and 25C is 2.30 x 10-5 m/s. Calculate the flux of NH3 in kg/s.m2 a. 3.09 x 10-6 gmole/cm's O b.3.09 x 10-6 kgmole/ms o c.5.25 x 10-5 kg/ms O d. 5.25x 10-5 g/cms The correct answer is: 5.25 x 10-5 kg/ms
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
