Question: An article published in the Washington Post claims that 45 percent of all Americans have brown eyes. A random sample of =84 college students students

  1. An article published in the Washington Post claims that 45 percent of all Americans have brown eyes. A random sample of =84 college students students found 31 who had brown eyes.

Consider testing

0:=.45

:.45

(a) The test statistic is = -1.492

(b) P-value = _____?

  1. A random sample of =1200 registered voters and found that 620 would vote for the Republican candidate in a state senate race. Let represent the proportion of registered voters who would vote for the Republican candidate.

Consider testing

0:=.50

:>.50

(a) The test statistic is = 1.15

(b) Regardless of what you acutally computed, suppose your answer to part (a) was z = 1.28. Using this z, p-value = ____?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!