Question: An electron , and { ( :q=-1.6times 10^(-19)C) } was accelerated from rest through a potential difference of 9900V . What is its speed? 4.9times
An electron , and
{(
:q=-1.6\\\\times 10^(-19)C)} was accelerated from rest through a potential difference of
9900V. What is its speed?\
4.9\\\\times 10^(7)(m)/(s)\
5.9\\\\times 10^(7)(m)/(s)\
2.9\\\\times 10^(7)(m)/(s)\
3.9\\\\times 10^(7)(m)/(s) 
An electron ( m=9.101031kg, and q=1.61019C ) was accelerated from rest through a potential difference of 9900V. What is its speed? 4.9107m/s 5.9107m/s 2.9107m/s 3.9107m/s
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
