Question: An electronics store wants to use a scientific system to manage the inventory of a popular brand of graphic calculator. The store has gathered the

An electronics store wants to use a scientific system to manage the inventory of a popular brand of graphic calculator. The store has gathered the following information about the calculator:

Average demand = 90 units per week

Ordering cost = $40 per order

Item Cost = $80 per calculator

Inventory holding cost = 20% of the cost of the item per unit per year

Number of weeks per year = 52 weeks

  1. Determine the economic order quantity? Note: Show all steps and calculations.
  2. The company currently uses an order quantity of 100. Determine the total annual cost (ordering + holding cost) being incurred by the company with this order quantity. Note: Show all steps and calculations.
  3. How much would the company save annually by switching to the economic order quantity determined in part (a)? Note: Show all steps and calculations.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!