Question: An engineer is assigned to design a vertical curve for a highwas with the design speed is 7 0 m p h . Knowing that

An engineer is assigned to design a vertical curve for a highwas with the design speed is 70mph. Knowing that the gradients are 3 ; uphill and -2% downhill. What is the minimum design length of the vertical curve?
Solution:
Find the value of K from exhibit 3-72.(page 272 of AASHTO 2004)
For 70mphK=247
Find the value of algebraic difference in grade
A=G1-G2
A=3-(-2)
A=5
Find minimum length of the vertical curve by using equation
L=K**A
L=247**5=1235ft
K=LA
An engineer is assigned to design a vertical

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!