Question: AN ENGINEERING QUESTION, CHEMICAL ENGINNERING - FLUID MECHANICS LECTURE QUESTION : Air flows in a duct with a diameter of 5 cm. In one section

AN ENGINEERING QUESTION,

CHEMICAL ENGINNERING - FLUID MECHANICS LECTURE

QUESTION: Air flows in a duct with a diameter of 5 cm. In one section of the channel, TS=300 C, p=120 kPa and the mass flow rate is 0.4 kg/s. Calculate the velocity and the number Ma in this section. (=1.4 and R=0.287 kJ/kg.K, Cp=1.005 kJ/kg.K)

original version of the assignment above for the values given;

 AN ENGINEERING QUESTION, CHEMICAL ENGINNERING - FLUID MECHANICS LECTURE QUESTION: Air

S3: Hava, 5 cm apl bir kanalda akmaktadr. Kanaln bir kesitinde Ts=300 C, p=120 kPa ve ktlesel ak hz 0.4 kg/s'dir. Bu blmdeki hz ve Ma saysn hesaplaynz. (y=1.4 and R=0.287 kJ/kg.K, Cp=1.005 kJ/kg.K)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!