Question: An ideal spring hangs from the ceiling. A 2.15kg mass is hung from the spring, stretching the spring a distance =0.0885m from its original length
An ideal spring hangs from the ceiling. A 2.15kg mass is hung from the spring, stretching the spring a distance =0.0885m from its original length when it reaches equilibrium. The mass is then lifted up a distance =0.0285m from the equilibrium position and released. What is the kinetic energy of the mass at the instant it passes back through the equilibriumposition?
Kinectic Energy= ______J

Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
