Question: An impact is applied to a machine with an impact hammer. The machine can be modeled as a single degree of freedom system with m

An impact is applied to a machine with an impact hammer. The machine can be modeled as a single degree of freedom system with m = 10 kg, k = 4000 N/m and c = 40 Ns/m.

a) Amplitude of the pulse F = 100 Ns

b) F(t)=100(t)+50(t-0.5) (double impact applied to the machine with an impact hammer,

(t):Dirac Delta function)

If so, find the answer of the machine with using Matlab (Please be careful, I accept only Matlab codes for my solution).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!