Question: An inductor has N = 8 5 0 turns. When the current going through it is I = 0 . 5 2 A , the

An inductor has N =850 turns. When the current going through it is I =0.52 A, the magnetic flux through one coil is =3.210-6 Tm2. The current is then changed to I1=1.76 A in t =4.5 s.
Express the inductance L in terms of N, I and .
Calculate the numerical value of L in H.
Express the magnitude of the induced emf in terms of L, I, I1, and t.
Calculate the numerical value of in V.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!