Question: An inventory system with a demand during leadtime normally distributed with avg = 4 3 0 and stddev = 1 2 0 has a cycle

An inventory system with a demand during leadtime normally distributed with avg=430 and stddev=120 has a cycle stock of 850 pcs how much is the safety inventoryrequired for a fillrate =95%?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!