Question: An NMOS transistor with k ' = 8 0 0 A / V 2 , W / L = 9 , VTh = 0 .

An NMOS transistor with k'=800A/V2, W/L=9,VTh=0.6V, is operated with VGS=2.0 V.
What currentIDdoes the transistor have when is operating in saturation? Write the answer in mA

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!