Question: An object moves in a curve with its position at time t in seconds given by s(t) = 2t^ 2 1, where s is measures
An object moves in a curve with its position at time t in seconds given by s(t) = 2t^ 2 1, where s is measures in metres. Use the limit definition of instantaneous velocity to find the velocity of the object at t = 3 seconds.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
