Question: An X-ray beam with = 154 pm incident on the surface of a crystal produced a maximum reflection at an angle of =28.3 .
An X-ray beam with λ = 154 pm incident on the surface of a crystal produced a maximum reflection at an angle of θ=28.3° . Assuming n = 1, calculate the separation between layers of atoms in the crystal.
Step by Step Solution
★★★★★
3.29 Rating (149 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To calculate the separation between layers of atoms in the crystal we will use Braggs Law n lambda 2... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
