Question: Annual demand = 1 2 0 0 0 units ( constant ) Unit cost = $ 1 0 Fixed ordering cost = $ 1 0

Annual demand =12000 units
(constant)
Unit cost = $10
Fixed ordering cost = $1000
Cost of capital =6% per year
Physical storage = $ 0.5 per month per
unit
Optimal Order Size? Annual Cost?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!