Question: Annual demand ( A ) = 4 5 0 units Ordering cost ( CP ) = $ 1 0 0 Holding Cost ( CH )

Annual demand (A)=450 units
Ordering cost (CP)= $100
Holding Cost (CH)= $5*10%= $0.5
=%2(
*
2. Daily demand =36 units; and work year=365 days
This implies, Annual demand (A)=36*365=13,140 units
Holding cost per year (CH)= $1.00 per unit
Ordering cost (CP)= $100 per order
a. EOQ is given by:
=%2(
*
=%2\times 100\times 13,140
1
=1,621.11
b. The number of orders processed is given by
N =9::;<=>?@<:>
ABC
=13,140
1,621
=8.11 p.a.
=2*100*450
.5
=424.26424 unitsAnnual demand (A)=450 units
Ordering cost (CP)= $100
Holding Cost (CH)= $5*10%= $0.5
=%2(
*
2. Daily demand =36 units; and work year=365 days
This implies, Annual demand (A)=36*365=13,140 units
Holding cost per year (CH)= $1.00 per unit
Ordering cost (CP)= $100 per order
a. EOQ is given by:
=%2(
*
=%2\times 100\times 13,140
1
=1,621.11
b. The number of orders processed is given by
N =9::;<=>?@<:>
ABC
=13,140
1,621
=8.11 p.a.
=2*100*450
.5
=424.26424 units

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!